در را به روی عزاداران باز کنید

عالم بزرگوار شهید محراب حضرت آیهالله سید عبدالحسین دستغیب رضی الله عنه در کتاب داستان‏های شگفت نقل می‏کند: در اوقات مجاورت در نجف اشرف در ماه محرم سال ۱۳۵۸ از طرف حکومت وقت عراق، قمه زدن، سینه زدن و بیرون آمدن دسته‏های عزاداری منع شده بود. در شب عاشورا برای این که در حرم مطهر و صحن شریف سینه زنی نشود، از طرف حکومت عراق از همان شب اول، درهای حرم و رواق و درهای صحن را قفل کردند. آخرین دری را که مشغول بستن آن بودند در قبله بود که یک لنگه آن را بسته بودند، ناگهان جمعیت دسته سینه‏زن هجوم آوردند و وارد صحن شدند و به طرف حرم مطهر آمدند و در همان ایوان، مشغول عزاداری و سینه زنی شدند.

57

ناگهان افراد پلیس با رییس‏شان آمدند و با چکمه‏های خود، مردم را مجروح کردند، مردم با همان حال به سینه‏زنی و عزاداری مشغول بودند و می‏گفتند: یا علی فک الباب؛ یا علی! در را باز کن، ما عزاداران فرزندت حسینیم. سپس در یک لحظه، درهای حرم و رواق و صحن گشوده شدند و میله‏های آهنین که بین در و دیوار بود بریده شدند و سینه‏زنان وارد حرم مطهر شدند. سایر نجفی‏ها که با خبر شدند همه در صحن و حرم مطهر جمع شدند، پلیس‏ها نیز موضوع را به بغداد گزارش دادند و دستور داده شد که مزاحم آن‏ها نشوند. ( داستان‏های شگفت. )

منبع: کرامات حسینیه و عباسیه  ؛ موسی رمضانی‏پور  نوبت چاپ: هفتم تاریخ چاپ: زمستان ۱۳۸۶ چاپ: محمد (ص) ناشر: صالحان  صفحات ۷۹ و ۸۰

دریافت و معرفی کتاب

کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به ایمان کیوانی می باشد ، هرگونه برداشت منوط به ذکر منبع است.